sobota 21. februára 2015

RECENZIA: Jasinda Wilderová - Alfa


Autor: Jasinda Wilderová
Originálny názov: Alpha
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 344
Rok vydania: 2015
Séria: Alfa
Hodnotenie na Goodreads: 3.77
Hodnotenie: 4,5/5

Kyrie St.Clairová je až po uši v dlhoch. Nájom, elektrika, internet, bratovo školné, jej školné či matkino sanatórium. Každý mesiac akoby sa jej do schránky vrhli supy a pýtali od nej čo najväčšie sumy. Okrem toho práve prišla o prácu a netuší, čo bude robiť ďalej. Medzi samými účtami sa však zjaví tajuplná obálka so šekom na desaťtisíc dolárov. Takých šekov prišlo presne dvanásť, Kyrie si za ten čas mohla splatiť dlhy, nájsť novú prácu a venovať sa škole. Po roku však stál pri dverách vodič, ktorý jej povedal, že je načase splatiť dlh. Na druhej strane ju čaká on, muž ktorého nikdy nevidela, ale dlží mu peniaze. Začítajte sa do príbehu, ktorý vám vyrazí dych!

Po tom ako vyšlo Päťdesiat odtieňov sivej, s románmi s dávkou erotiky akoby sa roztrhlo vrece. Keď som si prečítala anotáciu Alfy, vedela som, že aj tá bude mať v seba takéto prvky. K takýmto častiam sa však príbeh dostal až v určitej časti, ale určite to nebolo presýtené, takže to  bolo tolerovateľné. Kniha sa mi sama o sebe veľmi páčila. Pri čítaní som mala problém odtrhnúť sa, príbeh mal úžasnú dávku tajomna. Určite to príbeh veľmi oživilo a tým vzrástlo i hodnotenie. Tento román nie je úplne originálny, ale je rozvrhnutý tak, aby čitateľa zaujal a nútil ho čítať ďalej. Námet je originálny a tiež si nemyslím, že autorka robí štylistické chyby. Práve naopak, myslím, že si dávala záležať na tvorbe a Alfa je podarenou knihou.

Kyrie beriem ako veľmi silnú postavu. Autorka ju skvelo vystihla a dobre opísala. Čitateľ si ju môže jednoducho predstaviť. Jej povahu beriem veľmi kladne, prišla mi ako veľmi silná a cieľavedomá žena. Mala momenty, ktoré ju pokorili, ale dokázala nájsť svetlý bod, o ktorý sa mohla oprieť. Dokázala sa vyhrabať z problémov a vedela sa chopiť šance, žila súčasnosťou a zároveň obavami z budúcnosti. Kyrie je aj týmto zaujímavá, autorka v nej chcela zobraziť reálnu ženu a určite sa jej to podarilo. Ak by som mala charakterizovať hlavného mužského hrdinu tak vám poviem, že je zvláštny, majetnícky, zvodný, tajomný, úspešný a príťažlivý. Jeho meno vám žiaľ povedať nemôžem, lebo už len to by bol spoiler, keďže čitateľky sa jeho meno dozvedia takmer v polovici knihy. Veľmi sa mi však páčil, mal v sebe nemenovateľnú vlastnosť, ktorá ma veľmi priťahovala a preto som si ho asi aj obľúbila. Bol veľmi cieľavedomý a dychtil po kontrole, všetko čoho sa chytil sa snažil zvládnuť tak, aby to pracovalo na sto percent. Dokopy vytvorili zvláštnu, ale zaujímavú dvojicu. Obaja boli veľmi inteligentní a cieľavedomí, takže aj napätie sa dalo krájať.

Alfu nemožno považovať za knihu, ktorá získa tisíc ocenení, ale má mnoho plusov. Wilderová nekopíruje iné autorky štýlom, čo je obdivuhodné. Každý, kto tú knihu uvidí si môže povedať, že je to ďalších päťdesiat odtieňov, ale nie je. Je to na míle vzdialené, ja som našla dve podobné veci a to, že ten chlap bol bohatý a mal autá a podobné zábavky. Hlavní hrdinovia boli úplne iní, mali vlastnú hlavu, vlastné osudy a zážitky, takže určite to zoberte do úvahy. Ak mám nájsť negatíva tejto knihy, tak naozaj neviem. Musela by som hľadať úplné štylistické detaily, ktoré by som asi hľadala fakt ťažko a možno by som nadávala nad nereálnosťou. Ale skôr nie, kniha bola veľmi dobrá, skvelo napísaná a ľahko čitateľná. Náročný čitateľ ňou môže pohrdnúť, milovníčky romantiky a miernej erotiky si však zgustnú. Pre mňa to bolo pravé orechové ako oddychové čítanie, ktoré určite budem odporúčať ďalej. Odporúčam si však Jasindu Wilderovú zafixovať ako autorku erotickej literatúry. V máji tohto roku Ikar vydá jej ďalšiu knihu z new adult žánru a to Strácam sa v tebe. O pokračovaní Alfy zatiaľ nemám informácie, no zostáva nám dúfať, že Beta sa dočká svojho prekladu tiež!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Knihu si môžte kúpiť na tejto adrese

3 komentáre:

 1. Viem, že si túto knihu chcem prečítať, ale mám pocit, ako keby som si za ten čas ani raz neprečítala anotáciu. Až teraz! :D
  Teraz sa na ňu teším ešte viac .. a dnes som ju v kníhkupectve držala v ruke (a aj tak som si anotáciu neprečítala) :D stačila mi obálka :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bášenka, to si musíš prečítať! Aj keby som ti to mala požičiať :D

   Odstrániť
 2. Ja som brutálne rada, že som si knihu prečítala :D Dlho som okolo nej krúžila, ale Ikar akurát vymákol dobré obdobie kedy jedno Fifty Shades v kine nestačí. A inak ani ja som nemala pocit, že by to bola kópia. Akože hodila by som to do rovnakej kategórie, ale príbeh aj štýl boli jedinečné, akurát nejaké prvky sa už tradične vo všetkých tých knihách opakujú. Ale to som čakala a celkom som to aj vítala :)
  Môj index radosti je teraz hrozne vysoko, lebo som mala v poslednej dobe šťastie len na samé blbosti ktoré som nedokázala dočítať, kdežto toto som dala za jeden večer a skoré ráno :D

  OdpovedaťOdstrániť