nedeľa 13. júla 2014

RECENZIA: Marissa Meyerová - Cinder

Autor: Marissa Meyerová
Originálny názov: Cinder
Vydavateľstvo: Egmont
Počet strán: 400
Rok vydania: 2012
Séria: Měsíční kroniky
Hodnotenie na Goodreads: 4.11
Hodnotenie: 5/5

Šestnásťročná Linh Cinder je považovaná za nepodarok prírody - je totiž kyborg. Jej zla macocha ju využíva kde sa dá a považuje za obyčajnú príťaž. Je však považovaná za najlepšiu a najvyhľadávanejšiu mechaničku v meste. Korunný princ Kai ju vyhľadá aby opravila jeho androida a považuje to za otázku národnej bezpečnosti. Chce na ňom nechať čo najlepší dojem, všetko však zhatí letumóza, čo je novodobý mor a už desaťročia ničí ľudské životy. Táto choroba napadne aj jej mladšiu nevlastnú sestru. Jej macocha ju za to obvinú a ponúkne Cinder a jej telo na výskum tejto choroby. Niečo je však zvláštne, už doktori, ktorí premenili Cinder na kyborga niečo zistili. Niečo čo môže spustiť zabíjanie...

Rozprávku Popušku pozná snáď každý, sladká disneyovka, krásna česká verzia s Libušou Šafránkovou alebo aj rodinné filmy s príbehmi novodobých hrdiniek, s ktorými sa osud nepekne zahral. Teraz sa k nám dostáva jedna z budúcnosti. Vydavateľstvo Egmont nám prináša prvý diel Měsíčních kroník - Cinder. Futuristická verzia rozprávkovej princeznej má niečo do seba. Je to priam geniálne vymyslené dielko s dávkou fantázie a nadšenia. Táto dystopická a sci-fi kniha má všetko čo mladého čitateľa zaujme, a to akcia, romantika, sklamanie, neférovosť či klamstvá. Román je veľmi čitateľný a nenachádza sa tu takmer žiadna nudná časť. Je písaný pútavo a čitateľ môže len hádať čo sa stane ďalej. 

Kým rozprávková princezná sa musela prehrabávať v popole a šošovici, naša knižná Cinder sa zvŕtala medzi skrutkami a maticami. Jej povolanie bolo mechanička a vo svojom obore nemala konkurenciu. Bola veľmi zdatná, inteligentná, prieberčivá a nadaná, ale aj tak si občas nedokázala otvoriť ústa a v pokoji trpela. Jej schopnosti však boli úžasné. Princ Kai bol zas veľmi milý človek, ktorý dokázal obhájiť svoje záujmy a tvrdenia. V potrebných situáciách vedel primerane reagovať, mal svoju dávku vážnosti, pokory a intelektu. Pivoňka a Iko boli veľmi milé stvorenia, ktoré dokázali dať lásku, podporu či pochopenie a rozžiarili príbeh svojou nevinnosťou. Postavy typu Adri, Perla či Levana, zas boli neskutočné mrchy a ľuďom neskutočne ničili život, preto ich radím medzi hnusných záporákov. 

Po celom svete vychádza obrovské množstvo post apokalyptických thrillerov či dystópii. Cinder však nie je bežným príkladom. Je to dokonalé prerobenie klasickej rozprávky a zároveň má mnoho futuristických ideí. Autorkin perfektný štýl príbeh rozpráva v zaujímavých obratoch. Rôzny zvraty, ktoré autorka vytvorila čitateľovi privedú nejednu vrásku na čele. Pútavosť celého príbehu a originalita námetu robia pre mňa z tejto knihy jednu z najlepších prečítaných v tomto roku. Záver knihy bol však kritický a stále dúfam v nejaké vysvetlenie, preto sa teším na druhý diel. Takže túto knihu môžem uzatvoriť ako perfektné čítanie pre milovníkov sci-fi či rozprávok, ktoré má čo ponúknuť. Měsíční kroniky ma neskutočne oslovili a Cinder hodnotím piatimi hviezdičkami, ktoré si určite zaslúži. Druhý diel s názvom Scarlet si zobral na paškál rozprávku Červená čiapočka a tretí s názvom Cress zas príbeh princeznej Rapunzel. Na štvrtý a záverečný diel si však počkáme, Winter vychádza budúci rok a bude venovaný Snehulienke!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu iPark.
Knihu si môžte kúpiť na tejto adrese

7 komentárov:

 1. Tohle zpracování pohádek vypadá velmi zajímavě a na Měsíční kroniky se určitě vrhnu - až bude čas a jelikož je tahle recenze hodně kladná, tak tím víc se těším :) Obzvlášť se mi líbí obálka druhého dílu :3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Možno že si ju predsa len prečítam. Ako.. až tak ma neláka, no čo ak zmeškám úžasné sériu :)...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja sa an túto knihu strašne teším !! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Takováhle knížka mě popravdě neláká, ale nebránila bych se jí :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Trochu mi tam vadila tá predvídateľnosť ohľadom Cinder... hádam vieš, čo myslím. Na konci sa to ukázalo ako niečo veľké, čo malo "šokovať" čitateľa. Ale inak fajn knižka. Premyslený svet... no som zvedavá na pokračovanie, len som sa k tomu furt nedostala.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Nápad bol fajn, no mne to prišlo nejak pretechnizované :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Mesačné kroniky vyzerajú riadne dobre ! :) trošku iný pohľad na klasické rozprávky.

  OdpovedaťOdstrániť