sobota 19. júla 2014

RECENZIA: Darina Hamarová - Slzy muža

Autor: Darina Hamarová
Názov: Slzy muža
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2014
Počet strán: 200
Hodnotenie na Goodreads: 5.00
Hodnotenie: 4,5/5

Giu, nezávislý a slobodný novinár, dostane od svojej dobrej priateľky zaujímavú ponuku. Má sa pozrieť na prípad z pred dvadsiatich rokov, kkde podnikateľa Michala odsúdili za vraždu a znásilnenie mladého dievčaťa, a napísať reportáž. Ten sa však po prepustení z väzenia schováva pred očami sveta. V mene lásky sa mu však nakoniec podarí spracovať a dostane sa pod hrubú šupku. Giu odhaľuje nové fakty, ktoré sú priam šokujúce a neuveriteľné. Láska a zločin. Čomu má veriť? Príbeh sa zamotáva a mladý novinár sa dostáva do neistoty a už nevie čomu veriť. Nakoniec zistí, že spravodlivosť je slepá a musí veriť svojmu srdcu...

Slzy muža už hneď po vydaní začali žať samé skvelé hodnotenia a pozitívne recenzie. Prvotina autorky Dariny Hamarovej je inšpirovaná skutočnými udalosťami z roku 1991, keď medzi dvomi okresnými mestami na juhu Slovenska náhodný turista našiel mŕtvolu mladej ženy. Príbeh je plný  vyšetrovania a tiež je doplnený retrospektívnymi časťami zo života hlavných postáv. Je tiež veľmi ťažké uveriť, že Slzy muža sú autorkinou prvotinou, pretože sú napísané s obrovskými prehľadom a určite doplnené aj naštudovaním, kvôli skvelým odborným kriminálnym či žurnalistickým prvkom. Do dvoch stoviek stránok je vtesnaný zaujímavý príbeh plný zvratov a výrazných postáv. 

Hlavná postava Giu je zamestnaním novinár. Autorka nás taktiež zobrala na výlet po jeho dospievaní a milostných vzťahoch. Bolo to zaujímavé doplnenie kriminálnych prvkov a predstavilo nám vlastnosti hlavného hrdinu. Prišiel mi už od začiatku ako veľmi jemný človek a možno až trošku zženštilý, ale tá predstava zo mňa potom veľmi rýchlo opadla. Zaujal ma svojou zarytosťou pre prácu a že si išiel za svojim stoj čo stoj. Z ostatných postáv bola zaujímavá taktiež Jana, o ktorej sme sa tiež dozvedeli mnoho informácií z minulosti či prítomnosti. Taký Luky bol zaujímavý kvietok - vtipný, šikovný a tiež si odskákal svoje. Z Michala som mala zo začiatku zvláštny pocit. Najprv som mu nedokázala uveriť, ale potom ma presvedčil a uznávam, že jeho príbeh bol asi najzamotanejší a zároveň najzaujímavejší. 

Musím uznať, že táto kniha má niečo do seba. Je skvelo napísaná, má zaujímavú zápletku a dobre sa číta. Postavy sú perfektne premyslené a ich príbehy majú hlavu aj pätu. Darina Hamarová má veľmi dobre našliapnuté na stanie sa skvelej a populárnej autorky. Prvotina žne jeden úspech za druhým a som si vedomá, že aj jej ďalšie práce knižný trh zaujmú. Ak hľadáte zaujímavý román s prvkami krimi a romantiky, Slzy muža vás určite zaujmú už od prvej vety. Ja knihu hodnotím štyrmi a pol hviezdičkami, kvôli pár hluchým miestam. Dej príbehu ju napínavý a z knihy sa stane čítanie na jeden dúšok, ktoré si užijú milovníci rôznych žánrov slovenskej či zahraničnej literatúry. Takže ak máte práve chuť na skvelý oddychový román, ktorý má pointu a správnu dávku napätia a romantiky, viete po čom máte siahnuť. A možno aj vám niekto urobí bielu lavičku...

Za poskytnutie knižky veľmi pekne ďakujem autorke!

2 komentáre:

  1. Knížku neznám, ale obálka je zajímavá a hezká. Díky tvé recenzi, které je suprově napsaná, si chci knihu sehnat, protože to fakt vypadá zajímavě a ještě když je to inspirovaný skutečnou událostí... To určitě bude dobré čtivo. :-)

    OdpovedaťOdstrániť