nedeľa 27. októbra 2013

Dan Brown - Inferno: Peklo

Autor: Dan Brown
Originálny názov: Inferno
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 552
Rok vydania: 2013
Séria: Robert Langton
Hodnotenie na Goodreads: 3.64
Hodnotenie: 5/5

Anotácia: Hľadaj a nájdeš! Čas sa kráti.

Tieto slová znejú v hlave známemu harvardskému vedcovi ikonografovi Robertovi Langdonovi, keď sa zranený prebudí na nemocničnej posteli. Netuší, kde je a ako sa tam dostal. Nevie vysvetliť ani to, odkiaľ sa v jeho veciach vzal podivný predmet. Čo má hľadať? Komu alebo čomu sa kráti čas?

V ohrození života spolu s mladou lekárkou Siennou Brooksovou unikajú po uliciach Florencie, nádherného starobylého mesta, rodiska vynikajúceho básnika Danteho Alighieriho. Langdonovi sa postupne vracia pamäť: pomocou veršov z Danteho temnej epickej básne Peklo musia dešifrovať kódy ukryté v slávnych dielach renesancie – v sochách, obrazoch, budovách. Chcú tak vyriešiť záhadu a zabrániť katastrofe hroziacej ľudstvu. O výsledky pátrania sa však zaujímajú aj iní a tí sa nezastavia pred ničím...
Inferno – Peklo, inšpirované slávnym apokalyptickým dielom literárnej klasiky, je dlhoočakávaným a dosiaľ určite najnapínavejším románom Dana Browna.

Profesor Robert Langdon sa zobúdza vo Florenstskej nemocnici s amnéziou. Nevie kde je. Nevie prečo tam je. A nevie čo ho čaká. Mladá doktorka Sienna mu pomôže ujsť z nemocnice pred ľuďmi, ktorý ho prenasledujú. Vo vrecku si nájde predmet, ktorý ho privedie k Danteho Peklu. Svet sužuje preľudnenia a šialený vedec chce vypustiť von nákazu, ktorá keď infikuje ľudstvo, nikto nevie čo sa stane. Iba Langdon dokáže vyriešiť záhadu, ktorá môže zachrániť ľudstvo.

Na nový román Dana Browna som sa veľmi tešila. Robert Langdon ústredná postava už troch predošlých románov je úžasný, múdry, prešibaný a pripravený. Stratený symbol som si neužil až tak ako Anjelov a démonov či DaVinciho kód, čo pripisujem situovaniu v Amerike, ktorej história a záhady mi nie sú až také blízke ako ti európske. Preto som uvítala návrat do Európy, kontrétne do Talianska. Celé dielo bolo inšpirované Danteho Peklom, prvou časťou jeho epickej básne Božský komédia. Dante bol génius a svojím dielom, najviac Peklom, ovplyvnil obrovské množstvo spisovateľov, maliarov a umelcov rôzneho druhu. Táto kniha ma preto len presvedčila v myšlienke prečítať si Božskú komédiu.

Aj v tejto knihe dal Brown Langdonovi ženu, ktorá mu má pomôcť v hľadaná. V DaVinciho kóde to bola Sophie, v Anjeloch a démonoch Vittoria a v Inferne je to Sienna. Sienna nie je typická hrdinka, ale nemôžem vám jej vlastnosti predstaviť bližšie, lebo by som napovedala dôležité momenty deja. Toto dielo má tiež svojich géniov a šialencov a Brown  nás berie naprieč talianskymi pamiatkami, ba dokonca ďalej. A tak sa dostávame na miesta, kde sa možno nikdy nedostaneme, alebo nebudeme mať odvahu vkročiť.

Ak ste sa vám páčil DaVinciho kód určite vám odporúčam prečítať si aj Inferno. Keďže prvé dve knihy o Robertovi Langdonovi boli aj sfilmované, na tretí film zatiaľ len zúfalo čakáme, dúfam, že sa bude filmovať táto kniha, lebo naozaj si viem predstaviť ako sa Tom Hanks v prevedení Langdona naháňa po Európe a zisťuje nové šifry. Inferno teda len pokračuje v sérii Brownovych bestsellerov a odo mňa dostáva táto kniha hodnotenie päť hviezdičiek z piatich, aké hodnotenie jej dávate vy? A ak ste ešte nečítali predošlé knihy, Ikar tento rok vydal prvé dva diely na novo a naozaj sa oplatia prečítať!

2 komentáre:

  1. myslím,že Inferno by malo byť sfilmované.mal sa robiť aj Stratený symbol,ale od toho sa mi zdá,že sa ustúpilo

    ps:len si oprav jeho meno. má to byť Robert Langdon a nie Langton jak niekde máš =D

    inač musím súhlasiť,je to skvelá kniha a od predchádzajúcich Brownových kníh možno trochu iná ale rovnako skvelá

    OdpovedaťOdstrániť
  2. V Inferne sa Brown pustil do velmi zaujimavej temy - bola uplne mega, ale ja si nemozem pomoct toho langdona nemozem vystat...podla mna je az prilis mudry, vsetko vie a na vsetko ma odpoved, cize tym padom posobi na mna menej realne

    OdpovedaťOdstrániť