pondelok 11. marca 2013

Cassandra Clare - Mesto popola


Autor: Cassandra Clare
Originálny názov: The Mortal Instruments - City of Ashes
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 409
Rok vydania: 2013
Séria: Nástroje smrteľníkov
Hodnotenie: 5/5

Anotácia: Clary si želá, aby sa jej život vrátil do normálnych koľají. Ale čo je normálne, keď je Tieňolovkyňou vraždiacou démonov, jej mama leží v kóme vyvolanej čarami a zrazu všade naokolo vidí Dolnosveťanov, ako sú vlkolaci, upíri či víly? Keby nechala tento svet za sebou, mohla by sa venovať svojmu skutočnému priateľovi Simonovi. Tieňolovci sa jej však nechcú vzdať – hlavne jej nádherne neznesiteľný brat Jace. Aby Clary zachránila svoju mamu, musí sa spojiť s nebezpečným Tieňolovcom Valentinom, ktorý je pravdepodobne šialený, určite nebezpečný a navyše je to jej otec. 

V New Yorku sa však dejú zvláštne veci. Niekto vraždí deti Dolnosveťanov. Je aj za týmto Valentine? A ak áno, o čo mu vlastne ide? Keď zmizne aj druhý z Nástrojov smrteľníkov – Meč smrteľníkov – prichádza desivá Inkvizítorka, aby si posvietila na Jacea. Ako ho má Clary zachrániť?

Clary začína chodiť so Simonom a Jace stále zostáva u Lightwoodovcov. Maryse Lightwoodová, matka Aleca a Isabelle, vypočúva Jacea a zisťuje či stojí pri Valentinovi. Jace sa vzpiera a Maryse zavolá Inkvizítorku a tá ho posiela na noc do väzenia v Mesto kostí. Z Mesta kostí prichádza núdzové volanie a keďže sa v Inštitúte nik nenachádza na pomoc sa vyberú Alec, Isabelle a Clary.  Tam nachádzajú vyvraždených Mĺkvych bratov.  a Jaca. Pomôžu Jaceovi a zistia, že Mĺkvych bratov zabil Valentine aby sa dostal k Meči smrteľníkov, ďalšiemu z Nástrojov smrteľníkov. Jace sa dostáva k Magnusovi Banovi. Mladí Tieňolovci spolu so Simonom sa vyberú na Sílijský dvoj, no aby sa mohli vrátiť všetci spolu s Clary vrátiť musí Jace Clary pobozkať a tak sa aj stane. Simon po návrate utečie a nedvíha telefón. V noci ho privezie Rafael, vodca klanu upírov, a povie, že Simon zomiera ale prebudí sa ako upír.  Démoni Valentina napadnú Maiu a Luka. Zavolajú Magnusa aby ich vyliečil, zatiaľ čo Jace a Clary odoženú démonov. Zistia, že Clary môže tvoriť nové runy a vyskúša to na Alecovi, keď naňho využijú runu nebojácnosti. Vpadnú tam Lightwoodovci a Inkvizítorka a Alec im takmer prezradí, že je gay a má niečo s Magnusom. Zabránia mu v tom a Inkvizítorka odvedie Jacea a zajme ho v magickej pasci. Zatiaľ Valentine zajme Maiu a Simona aby mohol dokončiť premenu Meča smrteľníkov na Meč duší. Jace z pasce vyskočí a spolu s Clary, Lukom a Magnusom sa vyberú na Valentinovu loď. Jace s Clary bojujú proti démonom, no Valentino CLary odvlečie no Jace stále bojuje. Na lodi sa objavia Izzy, Alec s rodičmi, Inkvizítorkou a ďalšími Tieňolovcami.  Jace nájde SImona, ktorá je takmer mŕtvy no daruje mu vlastnú krv. Alex spadne z lode no zachráni ho Magnus. Jace so Simonom nájde Clary s Valentinom a Clary loď zlikviduje svojou runou. Všetkým sa podarí ujsť a zachrániť sa. No Valentine zmizne aj s Nástrojmi smrteľníkov. Navyše sa objaví niekto, kto Clary pomôže vyriešiť problém s mamou.

Pokračovanie Mesto kostí ma dostalo, uchvátilo a ešte viac som sa zaľúbila do sveta Tieňolovcov. Rovnako ako Stephenie Meyerová aj ja by som chcela v tomto svete žiť. Na pár scénach som sa pobavila a veľmi ma zaujíma vzťah Aleca a Magnusa. Táto séria patrí medzi moje obľúbené a Cassandra medzi moje obľúbené spisovateľky. A hlavne chcem v tejto sérii niečo aby Clary a Jace už neboli súrodenci ale zaľúbenci. :-)
Prečítajte si túto sériu, je dokonalá a nadchne vás ako mňa! 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára