pondelok 21. januára 2013

RECENZIA: Veronica Roth - Divergencia


Autor: Veronica Roth
Originálny názov: Divergent
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 400
Rok vydania: 2012
Séria: Divergencia
Hodnotenie: 5/5 (Vlastne miliarda z piatich)

Anotácia: Chicago, ďaleká budúcnosť. Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom. Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo...

Beatrice Priorová žije v spoločnosti, ktorá je rozdelená do piatich frakcií: Sebazaprenie, Neohrozenosť, Harmónia, Informovanosť a Otvorenosť. Tris žije so svojou rodinov Sebazaprení a čaká na ceremóniu, kde si vyberá frakciu. Na testoch zistí, niečo čo je tajné a nesmie to nikomu povedať, je divergentná. Na ceremoniáli sa vyberie Neohrozenosť a jej brat Informovanosť, či že obaja opúšťajú rodičov. Všetci prestúpení nasadnú na vlak do sídla do Neohrozenosti, kde ich čaká príprava, no najprv musia s idúceho vlaku vyskočiť a skočiť z bodovy do siete. Tris si všetci zapamätajú už teraz, lebo skočí z budovy prvá. Začína sa tréning kde spoznáva svojho trénera s netradičným menom - Štyri. Začína sa tvrdý tréning, ktorý jej dáva zabrať no nevzdáva to.  Keď prejde prvou fázou prípravy, dostáva sa do druhej ktorá pozostáva z programov,ktorý im ukazuje vlastný strach. Štyri jej povie aby nebola taká rýchlo a nech nedá na sebe znať svoju divergenciu. Raz jej Štyri ukáže svoje bludisko strachu a povie jej že teraz zistí, kto je. Tris zistí, že Štyri dostal svoju prezývku lebo sa bojí iba 4 vecí a jeho pravé meno je Tobias a je synom priateľa jeho otca, ktorý ho týral a preto odišiel. Keď Tris úspešne zvládne tréning a stane sa plnohodnotnou Neohrozenou zistí, že Informovaní s vedením Neohrozenia plánujú vojnu proti Sebazapreniu. Vedenie ovláda všetkých Neohrozených vďaka mikročipom, ktoré im vpichli no nefungujú na Divergentných. Tris ide s ostatnými do boja a zistí, že ovládajú aj Tobiasa,  no zistí, že to finguje, lebo tiež je  divergentný. Tobiasa však zajme vodkyňa Informovaných a vpichne mu čip , ktorý ovláda aj divergentných. Tris sa ho pokúša zachrániť a musí zničiť počítače, ktorými ovládajú čipy v Neohrozených. Tris sa podarí Tobiasa nájsť, ktorý ju pokladá za nepriateľa na podarí sa jej ho prebrať a spoločne odpoja počítače.

Úžasná kniha! Skvelý príbeh, nápad, postavy, jednoducho všetko. Mám chuť hneď teraz letieť do kníhkupectva si kúpiť Rezidenciu. Jediné čo sa mi nepáčilo bolo meno Štyri. Ani za svet neviem ako to mám skloňovať, hrozné čosi aspoň že jeho pravé meno sa skloňovať dá. Táto kniha je taká vlastne utópia a autorka si zaslúži pochváliť. Veľmi sa mi pozdáva herečka, ktorá zvíťazila konkurz o rolu Tris no len sa rozhodnúť kto bude hrať Štyriho. 
Milujem ten príbeh všetko, jedna z najlepších kníh, ktoré vyšli minulý rok. Vrelo odporúčam!!!


1 komentár:

  1. Súhlasím, skvelá kniha 8) Ja mu hovorím Štvorka alebo sexoš a hotovo 8P

    OdpovedaťOdstrániť